Zmarszczki mimiczne powstają w najbardziej ruchliwych okolicach twarzy: wokół oka, wokół ust, na czole, pomiędzy brwiami… Początkowo uwidaczniają się w związku z napięciem mięśni mimicznych, jednak z czasem, na skutek pojawiających się z wiekiem zmian struktury i elastyczności skóry, dochodzi do utrwalania się zmarszczek na twarzy. Aby zahamować proces powstawania oraz zredukować zmarszczki już powstałe stosuje się zabieg z użyciem toksyny botulinowej typu A.

Botox/Azzalure to preparat oczyszczonej toksyny botulinowej typu A, stosowanej w medycynie od wielu lat. We wskazaniach estetycznych – usuwanie zmarszczek mimicznych czy leczenie nadpotliwości – Botox/Azzalure stosuje się od 1992r. Stosowanie Botoxu/Azzalure w celu redukcji zmarszczek zdobyło w ostatnich latach dużą popularność. Jest to zabieg minimalnie inwazyjny, dający długotrwałe efekty poprawy wyglądu i samopoczucia przy stosunkowo niskim ryzyku działań niepożądanych. Podanie preparatu jest uznawane za niemal bezbolesne, przy czym odczucia bólowe są kwestią indywidualną. Możliwe jest zastosowanie znieczulenia u osób wrażliwych na ból. Aby uzyskać najlepszy efekt poprawy wyglądu dawkę preparatu dobieramy indywidualnie dla danego pacjenta uwzględniając jego oczekiwania oraz tak, aby zachować naturalny wygląd i mimikę. Naszym celem jest uzyskanie wyglądu młodszej, przyjaznej, wypoczętej i zadbanej twarzy, dlatego gdy zaistnieje taka potrzeba wzmacniamy efekt zabiegami naprężającymi skórę i pielęgnacyjnymi.

Mechanizm działania opiera się na hamowaniu przewodzenia impulsu nerwowego do komórki mięśniowej i rozluźnienie mięśnia, który powodował marszczenie się położonej nad nim skóry. W efekcie dochodzi do wygładzenia formujących się zmarszczek mimicznych oraz uzyskania bardziej przyjaznego wyrazu twarzy. Toksyna botulinowa podana we wstrzyknięciach działa miejscowo.
Efekt terapeutyczny utrzymuje się przez okres 4 do 6 miesięcy. Najczęściej w tym czasie dochodzi do odzwyczajenia do używania zrelaksowanego mięśnia, więc działanie przeciwzmarszczkowe wydłuża się o dodatkowe 1-2 miesiące.

Zabiegi można powtarzać co 6 – 8 miesięcy, nie częściej niż co 3 miesiące.

Zabieg redukcji zmarszczek toksyną botulinową cieszy się rosnącą popularnością, gdyż przy niewielkiej inwazyjności daje szybkie i widoczne efekty. Odmłodzenie wyglądu i pogodniejszy wyraz twarzy poprawia samopoczucie i relacje społeczne, dlatego zabieg jest szczególnie chętnie wykonywany i powtarzany.

Wskazania do stosowania toxyny botulinowej typu A w medycynie estetycznej:
• Zmarszczki między brwiami (tzw. zmarszczki “lwie”, okolica gładzizny czoła)
• Zmarszczki poprzeczne czoła
• Zmarszczki wokół oczu („kurze łapki”)
•Zmarszczki wokół ust („ pin-code”)
•Unoszenie brwi
•Leczenie nadpotliwości

Zabieg trwa kilkanaście minut, nie pozostawia widocznych śladów. W miejscu wstrzyknięcia może pojawić się chwilowe zaczerwienienie lub wyjątkowych przypadkach niewielki siniak, który znika po kilku dniach. Terapia toksyną botulinową w celach estetycznych nie wymaga żadnych szczegółowych badań diagnostycznych i bezpośrednio po jej zakończeniu pacjent może powrócić do swoich codziennych aktywności. W wyniku zabiegu zmarszczki całkowicie lub częściowo znikają a twarz nabiera łagodniejszego i bardziej zrelaksowanego wyglądu.
Zabieg z użyciem toksyny botulinowej ma również działanie profilaktyczne, ponieważ oduczamy się używać mięśni „marszczących” skórę.

Przeciwwskazania do zabiegu:
• okres ciąży i laktacji (ze względu na brak doświadczeń w tej grupie)
• miastenia gravis i zespół Lamberta Eatona (schorzenia neurologiczne)
• alergia na albuminę ludzką,
• stosowanie antybiotyków z grupy aminoglikozydów, spektynomycyny, cyklosporyny linkomycyny, tetracykliny, polimyksyny.

Ewentualne działania niepożądane:
• zaczerwienienie w okolicy podania leku,
• niewielka bolesność i zasinienie miejsca wkłucia,
• przejściowe bóle głowy,
• teoretycznie możliwe jest wystąpienie każdej reakcji uczuleniowej.
• przejściowe opadnięcie powieki

Cena pierwszego zabiegu:  1 okolica 480 zł;  2 okolice 800 zł;  3 okolice 1000 zł
Zabieg podtrzymujący (przed upływem 6 miesięcy) 300 zł / okolica